انتقاد سه نخست وزیر سابق لبنان از مواضع عون درباره تشکیل دولت

به گزارش باتسک، سه نخست وزیر سابق لبنان در بیانیه مشترکی نقطه نظرات رئیس جمهور این کشور درباره ساختار تشکیل دولت جدید را مورد انتقاد قرار دادند.

انتقاد سه نخست وزیر سابق لبنان از مواضع عون درباره تشکیل دولت

به گزارش خبرنگاران، به نقل از النشره، نجیب میقاتی، فؤاد سنیوره و تمام سلام، سه نخست وزیر سابق لبنان در بیانیه مشترکی به نقطه نظرات میشل عون، رئیس جمهور این کشور درباره ساختار تشکیل دولت اعتراض کردند.

سعد حریری، نخست وزیر مکلف لبنان روز دوشنبه ساختار تشکیل دولت جدید را معرفی کرد که با مخالفت هایی از سوی عون روبرو شد.

آنها گفتند، در قانون اساسی کشور تصریح نشده که رئیس جمهور برای تشکیل دولت معیار مشخص کند.

روز دوشنبه پس از اینکه حریری ساختار دولت متحد ملی را تحویل داد، عون با استناد به استانداردهایی که برای ساختار دولت و براساس منافع مردم لبنان مشخص نموده بود، درباره ساختار دولت نقطه نظراتی ایراد کرد.

سه نخست وزیر سابق لبنان در بیانیه ای اعلام کردند، اشاره عون به استانداردهایی که برای تشکیل دولت مشخص نموده، جایی در قانون ندارد.

این سه سیاستمدار لبنانی تاککید کردند: ماده 64 قانون اساسی تصریح دارد که نخست وزیر باید رایزنی های پارلمانی را برای تشکیل دولت انجام و با رئیس جمهور دستور تشکیل آن را صادر کند. نخست وزیر مکلف در سایه این بحث و آنالیز ها و نقطه نظرات فراکسیون های سیاسی و بدون پایبندی به استانداردهای خارج از احکام قانون اساسی، طرح تشکیل دولت را پایه ریزی می نماید و سپس طرح را به منظور مشورت برای صدور دستور تشکیل آن با رئیس جمهور در میان می گذارد.

در ماه مه عون از حریری، رهبر جریان المستقبل خواست دولت جدید را تشکیل دهد اما تاکنون تشکیل دولت به دلیل اختلافات میان گروه های سیاسی انجام نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 340

به "انتقاد سه نخست وزیر سابق لبنان از مواضع عون درباره تشکیل دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد سه نخست وزیر سابق لبنان از مواضع عون درباره تشکیل دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید