انتخابات در کدام حوزه ها به دور دوم کشیده شد؟

به گزارش باتسک، انتخابات در 11 حوزه انتخابیه به دور دوم کشیده شد؛ دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این حوزه ها در تاریخ 29فروردین 1399 برگزار خواهد شد.

انتخابات در کدام حوزه ها به دور دوم کشیده شد؟

به گزارش باتسک به نقل از فارس، انتخابات در حوزه های انتخابیه لنجان، بیجار، دهلران، سمیرم، کرج، اسلام آباد غرب، کردکوی، کرمانشاه، اهواز، میانه و زنجان به دور دوم کشیده شد.

بر اساس آخرین آمار اعلامی از نتایج انتخابات، در حوزه انتخابیه میانه نماینده اول انتخاب شده و برای دور دوم علی شامی و بهنام صفایی با هم رقابت خواهند کرد. در حوزه انتخابیه زنجان نیز نماینده اول انتخاب شده و در دوره دوم رقابت بین مهدی باقری و نبی الله محمدی خواهد بود.

در حوزه انتخابیه بیجار، حمد الله کریمی و علی رضا زندیان به دور دوم رفتند و در حوزه لنجان نیز حسین رجایی ریزی و علی یوسف پوربرای دور دوم رقیب یکدیگر خواهند بود.

حوزه انتخابیه دهلران، دره شهر، آبدانان و دره در دوره دوم شاهد رقابت بهزاد علیزاده و صادق کرمی خواهد بود و در سمیرم رحیم کریمی و اصغر سلیمی رقابت می نمایند. همچنین در حوزه انتخابیه کرج، اشتهارد و فردیس، مهدی عسگری انتخاب شده و و فاطمه آجرلو و علیرضا عباسی به مرحله دوم رفتند. در اسلام آباد غرب و دالاهو نیز مجتبی بخشی پور و نادر نادری به مرحله دوم راه یافتند.

انتخابات در حوزه کردکوی و ترکمن و بندرگز و گمیشان نیز به دور دوم کشیده شد و عبدالجلال ایری و رجب محمد آبادی در این دوره با هم رقابت می نمایند. در حوزه انتخابیه کرمانشاه هم محمد رشیدی و عبدالرضا مصری انتخاب شدند و ابراهیم عزیز و سلمان محمدی بابازیدی به مرحله دوم راه یافتند.

در حوزه انتخابیه اهواز، باوی حمیدیه و کارون هم سید کریم حسینی و مجتبی یوسفی انتخاب شدند و شبیب جویجری و احمد سراج در مرحله دوم رقابت خواهند کرد.

دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این حوزه ها در تاریخ 29فروردین 1399 برگزار خواهد شد.

حوزه انتخابیه کاندیداهایی که به دور دوم رفتند
میانه علی شامی و بهنام صفایی
زنجان مهدی باقری و نبی الله محمدی

بیجار

حمد الله کریمی و علی رضا زندیان

لنجان

حسین رجایی ریزی و علی یوسف پور

دهلران، دره شهر، آبدانان و دره

بهزاد علیزاده و صادق کرمی

سمیرم

رحیم کریمی و اصغر سلیمی

کرج، اشتهارد و فردیس

فاطمه آجرلو و علیرضا عباسی

اسلام آباد غرب و دالاهو

مجتبی بخشی پور و نادر نادری

کردکوی و ترکمن و بندرگز و گمیشان

عبدالجلال ایری و رجب محمد آبادی

کرمانشاه

ابراهیم عزیز و سلمان محمدی بابازیدی
اهواز، باوی حمیدیه و کارون شبیب جویجری و احمد سراج

براساس آخرین اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که خرداد ماه سال 95 به تصویب رسید، ماده 8 و 9 قانون که در خصوص شرایطی هستند که منجر به کشیده شدن انتخابات به دور دوم می گردد، اصلاح شد و سال جاری اولین دوره است که این قانون اجرایی خواهد شد.

طبق این قانون، در انتخابات مجلس شورای اسلامی فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل 20 درصد از کل آراء را کسب کند و انتخاب در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان دوره ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است. همچنین بر اساس ماده 9 این قانون، چنانچه در مرحله اول برای یک یا چندنفر از داوطلبان حداقل یک پنجم آراء حاصل نگردد، انتخابات دو مرحله ای خواهد شد.

بدین معنی که از بین نامزدهایی که حداقل یک پنجم آراء را در مرحله اول بدست نیاورده اند، فقط به تعداد دوبرابر نمایندگان مورد احتیاج از بین کسانی که بیشترین آراء را در مرحله اول داشته اند، در انتخابات مرحله دوم شرکت می نمایند و درصورتی که تعداد نامزدهای باقی مانده، کمتر از دوبرابر باشد، تمام آنان در مرحله دوم انتخابات شرکت خواهند کرد.

براساس تبصره یک این ماده، اگر تعداد نامزدهای به جامانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد احتیاج باشد، انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزد یا نامزدهای مذکور با همان تعداد آراء مکتسبه مرحله اول به مجلس راه می یابند.

بر اساس قانون انتخابات مجلس، تمامی رأی دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابیه ای که در مرحله اول انتخابات رأی داده اند، شرکت خواهند کرد و کسانی که در مرحله اول در هیچ یک از حوزه های انتخابیه رأی نداده باشند در مرحله دوم انتخابات می توانند شرکت نمایند. همچنین در انتخابات میان دوره ای حوزه های انتخابیه هر دوره مجلس، کسانی حق رأی دارند که در انتخابات قبلی آن دوره در همان حوزه رأی داده باشند و یا در هیچ یک از حوزه های انتخابیه شرکت نکرده و رأی نداده باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 1299

به "انتخابات در کدام حوزه ها به دور دوم کشیده شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات در کدام حوزه ها به دور دوم کشیده شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید