امضای توافق نامه کشتیرانی تجاری ایران و عمان، افزایش تعداد پروازها

به گزارش باتسک، محمد اسلامی در حاشیه مراسم امضای توافق نامه تجارت و حمل و نقل دریایی میان ایران و عمان در جمع خبرنگاران گفت: این برای نخستین بار است که ایران و عمان سند توافق نامه حمل و نقل دریایی با یکدیگر امضا و تبادل می نمایند؛ وزیر صنعت و تجارت عمان، رئیس کمیسیون مشترک همکاری های مالی ایران و عمان نیز هست و این توافق نامه در کمیسیون مشترک دو کشور نیز مطرح شده است. سند حمل و نقل و تجارت و کشتیرانی دریایی میان ایران و عمان در این کمیسیون مشترک به تصویب طرفین رسیده بود.

امضای توافق نامه کشتیرانی تجاری ایران و عمان، افزایش تعداد پروازها

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امروز این سند را که سه سال بود معطل مانده بود و ما مراحل آن را در ایران طی نموده بودیم، احتیاج به یک مذاکره مجدد داشت که روز آدینه این گفت وگوها را شروع نموده بودیم. آقای رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم خواسته بودند تا در همین سفر وزیر صنعت و تجارت عمان به ایران، این توافق نامه نهایی گردد که پیشرفت خوبی برای روابط دو کشور محسوب می گردد.

اسلامی با اشاره به اینکه مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین معاون وزیر حمل و نقل عمان که ریاست سازمان حمل و نقل دریایی این کشور را نیز بر عهده دارد، در این دو روز مذاکراتی را در مورد موافقت نامه تجارت دریایی ایران و عمان انجام داده اند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، بر اساس این توافق نامه، دو کشور خطوط کشتیرانی منظم میان بنادر دو کشور برقرار می نمایند خواسته بازرگانان ما نیز توسعه تبادلات دو کشور است جامعه تجار ما روابط بسیار گسترده و روان با بازرگانان عمانی دارند.

وی با اشاره به درخواست عمانی ها برای حضور شرکت های فنی و مهندسی ایران در این کشور، اضافه نمود: این توافق نامه یاری می نماید تا با استفاده از ظرفیت امکان کشتیرانی میان دو کشور، تبادلات خود را افزایش دهیم.

اسلامی در مورد درخواست افزایش پروازهای مستقیم میان ایران و عمان گفت: در حال حاضر 3 شرکت هواپیمایی ما به این کشور پرواز دارند به دو شرکت عمانی نیز مجوز داده ایم تا به ایران پرواز داشته باشند. دو ایرلاین دیگر نیز تقاضا دارند تا از چند شهر دیگر عمان پرواز به ایران داشته باشند چون میزان تقاضای مردم این کشور برای سفر به ایران زیاد است و اعتماد خاصی به مردم ایران دارند.

علی بن مسعود بن علی السنیدی وزیر صنعت و تجارت عمان نیز در مراسم امضای توافق نامه حمل و نقل دریایی ایران و عمان در جمع باتسک گفت: از اینکه در ایران حاضر شدم بسیار خوشحالم؛ این توافق نامه در هیئت وزیران عمان به تصویب رسیده است؛ به محض اینکه کل نسخه های توافق نامه را دریافت کنیم و به وزارت امور خارجه تحویل دهیم، این توافق نامه اجرایی خواهد شد.

وی تأکید کرد: امیدوارم امضای این توافق نامه انگیزه ای برای افزایش تجارت میان ایران و عمان باشد.

به گزارش باتسک، محورهای توافق نامه ای که عصر امروز میان مدیران عامل سازمان های بنادر و دریانوردی ایران و عمان و با حضور وزرای راه و شهرسازی ایران و صنعت و تجارت عمان به امضا رسید، در حوزه توسعه همکاری های دریایی در زمینه حمل ونقل و کوشش مشترک برای برطرف موانع توسعه همکاری های دریایی طرفین است.

همچنین ارتقای همکاری شرکت های کشتیرانی طرفین در زمینه حمل کالا بین ایران و عمان و تسهیل در ورود و خروج کشتی های باری و مسافری بین بنادر دو کشور از دیگر مفاد این تواق نامه محسوب می گردد.

همکاری های فنی شامل عملیات امداد و نجات دریایی، حفاظت از محیط زیست دریا، آموزش دریایی و امنیت دریانوردی و تبادل اطلاعات از دیگر محورهای این توافق نامه ذکر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 925

به "امضای توافق نامه کشتیرانی تجاری ایران و عمان، افزایش تعداد پروازها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای توافق نامه کشتیرانی تجاری ایران و عمان، افزایش تعداد پروازها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید