اصفهانیان: استفاده از VAR در هر استادیوم 300 هزار دلار هزینه دارد، ساکت خودش باید درباره استعفایش پاسخگو باشد

به گزارش باتسک، فریدون اصفهانیان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت که استفاده از یاری داور ویدیویی در هر استادیوم لیگ برتر فوتبال، 300 هزار دلار هزینه در پی دارد.

اصفهانیان: استفاده از VAR در هر استادیوم 300 هزار دلار هزینه دارد، ساکت خودش باید درباره استعفایش پاسخگو باشد

به گزارش خبرنگاران ، فریدون اصفهانیان درباره اشتباهات داوری در هفته های اخیر لیگ برتر فوتبال گفت: ما نمی گوییم که اشتباه نداریم، اما اکثر تیم ها می گویند اشتباهات به ضرر ما بوده و ضربه خوردیم. تیمی نمی گوید ما هم از اشتباهات داوری سود بردیم. اگر شما صد اسکناس بشمارید و فشاری هم روی شما نباشد، ممکن است اشتباه کنید. به همین خاطر دستگاه پول ها را می شمارد. ممکن است این دستگاه هم اشتباه کند. در جام دنیای هم که بهترین داوران در آن قضاوت می نمایند، از یاری داور ویدیویی استفاده می گردد.

وی ادامه داد: داوران ما زحمت می کشند و دوست دارند قضاوت درستی داشته باشند. قبول ندارم که می گویند اشتباه داوری جزئی از بازی نیست. داوران ممکن الخطا هستند و ممکن است خطا نمایند. انسان در هر زمینه ای اشتباه می نماید، اما باید کوشش کنیم و کوشش هم می کنیم. بهترین مدرسان را که برای داوران جام دنیای تدریس کردند، به ایران می آوریم. در ابتدای فصل و تعطیلات نیم فصل برای داوران کلاس می گذاریم و کوشش می کنیم نقاط ضعف آنها را کم کنیم. نمی دانیم دیگر چه کنیم.

راه دیگری وجود دارد که باشگاه ها تفاهم نمایند، در همه استادیوم ها دوربین نصب نمایند و از VAR استفاده گردد. رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال با بیان این جمله توضیح داد: اگر چنین اتفاقی بیفتد، دولت هم باید یاری کند. استادیوم های ما باید به دوربین مجهز شوند و داوران ما آموزش های لازم را ببینند. در این زمینه با تاج هم صحبت کردم. او تأکید می نماید که این اتفاق بیفتد.

اصفهانیان با بیان اینکه در این زمینه جلسات مختلفی از جمله با فغانی برگزار شده است، گفت: ارقام مورد نظر برای این پروسه را نیز به تاج گفتیم. برای هر استادیوم باید حداقل 10 دوربین نصب گردد و اتاقی برای یاری داور ویدیویی و تلویزیون های متعدد استفاده کنیم. فکر کنم هزینه آن برای هر استادیوم، 300 هزار دلار می گردد. مجموعه ای که این کار را پیگیری می نماید، از کشور کره جنوبی قیمت گرفته و آنها چنین مبلغی را به ما اعلام کردند.

وی که با برنامه تهران ورزشی رادیو تهران گفت وگو می کرد، در مورد صحبت های قلعه نویی که فغانی را قلدرخان فوتبال ایران معرفی نموده بود، گفت: استفاده از این کلمات درباره فغانی که الگوی داوران ماست و کل دنیا او را قبول دارند، درست نیست. متأسفم که این کلمات به کار برده شده است. فغانی بهترین داور ایران و آسیاست و در جام دنیای برای ایران افتخار آفریده است. این صحبت های از ارزش های او نمی کاهد. داور باید بازی ها را مدیریت کند و رفتار او باید به گونه ای باشد که بتواند بازی را به خوبی قضاوت کند.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال با بیان اینکه از فغانی حرکاتی دیده که برخی از داوران نمی توانند آن رفتار را داشته باشند، گفت: برخی اوقات ایجاب می نماید که داور لبخند بزند یا چشم غره برود. این به بازی ها بستگی دارد. قلعه نویی هم برخی اوقات عصبانی می گردد یا دستش را تکان می دهد، چون می خواهد تیمش را مدیریت کند. برخی اوقات داور ما تغییر می نماید و می گویند چرا داور عوض شد، اما وقتی یک مربی بازیکنی را به زمین می فرستد و چند دقیقه بعد او را تعویض می نماید، کسی به این مربی خرده نمی گیرد. شاید فکر خوبی پشت این تصمیم بوده است.

اصفهانیان با اشاره به لزوم فرهنگ سازی گفت: باشگاه های ما فرهنگی ورزشی هستند و باید فرهنگ سازی نمایند. این اشتباهات مگر در والیبال نیست؟ چرا ویدیوچک در این رشته استفاده کردند. ما استرالیا را با گل آفساید شکست دادیم. اشتباه وجود دارد، اما باید کوشش کنیم کمتر کنیم. باید هزینه های زیادی پرداخت گردد و داوران آموزش های بیشتری ببینند. اینکه داوران ما بتوانند 20 روز در کشورهای حرفه ای فوتبال چون ایتالیا بمانند و دوره ببینند، خیلی خوب است.

وی اضافه نمود: داوران ما باید همیشه در سطح بالایی باشند و برای آنها هزینه گردد. مگر داوران احتیاج به فیزیوتراپ و مربی بدنساز ندارند؟ این موارد را نداریم. در کوزه همان تراود که در اوست. فدراسیون فوتبال هم با توجه به پتانسیلی که دارد، در حد وسع خود کار می نماید. اگر دو یاری داور کنار دروازه ها بگذاریم، قطعاً می توانند به داوری یاری نمایند، اما در این خصوص باید هزینه کنیم. با بضاعت فدراسیون فوتبال، باید قبول کنیم که کار سخت است. در کدام کشور حق پخش نمی گیرند؟ همه جا این مبلغ را دریافت نموده و برای فوتبال خرج می نمایند، اما عایدی فوتبال ما از پخش تلویزیونی چیست؟

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، در محل کار خود در فدراسیون فوتبال حاضر می گردد یا خیر، گفت: مسئله ای نداریم. چون چیزی به ما نگفتند. ساکت باید خودش درباره استعفایش پاسخگو باشد، اما دو ماه قبل نامه ای به وزارت ورزش و جوانان نوشتیم تا تکلیف ما را روشن کند. مطابق اساسنامه فدراسیون فوتبال، این فدراسیون یک نهاد غیردولتی است. ما هم با اساسنامه فدراسیون فوتبال کار می کنیم. این اساسنامه در سال 83 به تصویب هیئت وزرا رسیده و در آن آمده که فدراسیون فوتبال یک نهاد غیردولتی است، نه حتی نهاد عمومی غیردولتی مانند شهرداری ها.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: batask.ir شناسه مطلب: 248

به "اصفهانیان: استفاده از VAR در هر استادیوم 300 هزار دلار هزینه دارد، ساکت خودش باید درباره استعفایش پاسخگو باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصفهانیان: استفاده از VAR در هر استادیوم 300 هزار دلار هزینه دارد، ساکت خودش باید درباره استعفایش پاسخگو باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید